Efekty diety keto – ile można schudnąć w 30 dni?
Podstawowe założenia, których powinno się trzymać aby osiągnąć zakładane efekty
Podstawowym założeniem diety ketogenicznej jest radykalne zmniejszenie ilości węglowodanów w diecie (do 50g na dobę) i maksymalne zwiększenie ilości przyjmowanych tłuszczów [1]. Klasyczny model keto zakłada spożywanie tych makroskładników w proporcji 4:1. Dopiero wtedy jest możliwe rozpoczęcie produkcji ciał ketonowych, a w rezultacie – wprowadzenie organizmu w stan ketozy [2]. Ketozie towarzyszy stabilna glikemia i aktywne spalanie tkanki tłuszczowej, wskutek czego dochodzi do widocznej utraty masy ciała. Przestrzeganie zasad modelu żywienia keto jest trudne. Może świadczyć o tym, chociażby fakt, że to jedna z bardziej restrykcyjnych diet. Jakie są prognozowane efekty po 30 dniach na keto?
Czy woda może zwiększyć efektywność diety keto?
Wejście w stan ketozy i utrzymanie tego stanu wiąże się z wieloma wyrzeczeniami. Wymaga także przestrzegania konkretnych reguł. Jedną z nich jest konieczność odpowiedniego nawadniania organizmu. Ile wody pić na diecie keto? Czy regularne nawadnianie organizmu może zwiększyć jej efektywność? [5]
Za minimalną ilość przyjmuje się 2,5-3 litry wody na dobę. Jeśli systematycznie uprawiasz sport, powinieneś tę ilość zwiększyć. Dlaczego? Otóż dieta ketogeniczna bardzo często dostarcza znikomych ilości błonnika. Równocześnie jest bardzo bogata w tłuszcze i normobiałkowa, co może powodować zaparcia, zwłaszcza w okresie keto adaptacji. Odpowiednie nawodnienie organizmu pozwoli Ci uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości i uwydatni efekty.
Dieta ketogeniczna: korzyści dla zdrowia. Kiedy są zauważalne?
Jakie korzyści zdrowotne zapewnia dieta ketogeniczna? Przestrzeganie zasad modelu żywienia keto i osiągnięcie stanu ketozy pozwala przede wszystkim ustabilizować glikemię. Organizm w ketozie utrzymuje więc energię na stałym poziomie, co skutkuje m.in. pozytywnym pobudzeniem, chęcią działania i brakiem senności w ciągu dnia. Wyraźnej poprawie ulega także zdolność koncentracji.
Ze względu na wysoką ilość zdrowych tłuszczów w diecie ketogenicznej, u osób które ją stosują, maleje ryzyko wystąpienia chorób serca i układu krążenia. Dodatkowo ogromną zaletą diety ketogenicznej jest konieczność wykluczenia słodyczy. W wielu przypadkach to właśnie ta zasada keto przyczynia się do redukcji masy ciała.
Dlaczego dieta ketogeniczna jest skuteczna? Otóż dieta bogata w tłuszcz i białko daje uczucie sytości na dłużej, a to sprawia, że zdecydowanie łatwiej jest zapanować nad apetytem.
Dieta ketogeniczna a redukcja masy ciała
Ile można schudnąć na diecie ketogenicznej?
Chociaż, co do zasady, na diecie ketogenicznej nie trzeba liczyć kalorii, zdaniem ekspertów bezpieczne zapotrzebowanie kaloryczne w takim modelu żywienia powinno wynosić (zależnie od celów) od 1500 do 2500 kcal. W przeciwnym wypadku nawet tak restrykcyjna dieta, jaką jest dieta ketogenna nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Ile można schudnąć na diecie keto? Spadek wagi zależy od wielu czynników. Chcąc osiągnąć możliwie najbardziej satysfakcjonujące rezultaty trzeba prawidłowo wyliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne. Dobrze jest korzystać ze specjalnej aplikacji – ułatwia ona kontrolę przyjmowanych kalorii i spożywanych makroskładników (tłuszczów, węglowodanów i białek).
Kiedy można zauważyć pierwsze efekty?
Kiedy widoczne są pierwsze efekty diety ketogennej? To zależy od organizmu, niemniej przyjmuje się, że niektóre rezultaty pojawiają się już w pierwszej dobie po osiągnięciu stanu ketozy. Jeśli zaś mówimy o widocznych rezultatach, należy zaczekać przynajmniej dwa tygodnie – to wtedy można stwierdzić, czy bilans kaloryczny został wyliczony prawidłowo. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że utrata kilogramów w krótkim czasie oznacza raczej utratę wody. Jeśli pierwsze efekty wciąż nie będą widoczne, mimo upływu 30 dni, zgłoś się do dietetyka. Opieka specjalisty z pewnością przełoży się na efektywność diety.
Dieta ketogeniczna: jakie są efekty po 30 dniach na keto?
Zgodnie z zasadami zdrowego odżywiania tempo redukcji wagi powinno być umiarkowane i wynosić 0,5-1kg na tydzień. Tak samo jest w przypadku diety ketogenicznej. Jeśli w ciągu miesiąca straciłeś więcej niż 10% dotychczasowej masy ciała, skonsultuj się z lekarzem. Takie tempo jest nieprawidłowe i może prowadzić do licznych niedoborów. Jakie są realne efekty keto diety po 30 dniach? Najczęściej jest to utrata około 4-5kg, jednak zależy to od początkowej masy ciała. Co istotne, osiągnięte rezultaty nie są trwałe: zakończenie keto diety (podobnie jak zakończenie każdej innej diety) najczęściej wiąże się z ryzykiem wystąpienia efektu jojo. Szacuje się, że nawyki żywieniowe powracają do 2 lat od zaprzestania przestrzegania zasad keto. Z diety ketogennej warto więc wychodzić pod okiem specjalisty.
Dieta ketogeniczna a brak efektów po 30 dniach
Może się zdarzyć, że pomimo upływu 30 dni efekty keto diety nie będą zauważalne i widzisz, że nie chudniesz na keto. Powodem niepowodzenia jest najczęściej nieprawidłowo wyliczone zapotrzebowanie kaloryczne. Chcąc uniknąć takich sytuacji, keto dietę warto rozpocząć pod opieką dietetyka. Być może nieświadomie popełniasz także inne błędy.
Dieta keto przed i po – metamorfozy BeKetończyków
Przejście na dietę ketogeniczną może przynieść znaczące zmiany w wyglądzie i samopoczuciu. Wiele osób decyduje się na tę dietę w celu redukcji masy ciała, poprawy zdrowia metabolicznego, a także zwiększenia poziomu energii. Wspólnota BeKetończyków zgromadziła liczne historie sukcesu osób, które dokonały tej transformacji. Przykłady przed i po diecie keto pokazują, jak wielką różnicę może zrobić zmiana nawyków żywieniowych. Zdjęcia i opowieści uczestników tej diety często inspirują i motywują do własnych działań w kierunku zdrowszego stylu życia.
Bibliografia
[1] https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/dieta-ketogenna/
[2] Drabińska, N., Wiczkowski, W., Piskuła, M.K. (2021) Recent advances in the application
of a ketogenic diet for obesity management. Trends in Food Science & Technology, 110: 28-38. https://doi.org/10.1016/j.tifs.2021.01.080.
[3][4] https://www.medicalnewstoday.com/articles/319196
[5] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8153354/