Suplementacja na keto i low-carb – dowiedz się, co i jak suplementować

Diety low-carb, a zwłaszcza dieta ketogeniczna, stają się coraz bardziej popularne u osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy. Jednak założenia keto diety mocno odbiegają od powszechnie znanych zaleceń. Tradycyjne modele żywienia bazują na węglowodanach, a dieta keto dąży do radykalnego ich ograniczenia i komponowania posiłków w oparciu o tłuszcze. Taki sposób żywienia wiąże się z pewnymi niedoborami pokarmowymi. By tego uniknąć, konieczne są suplementy diety. Ich prawidłowe stosowanie nie tylko zniweluje dokuczliwe objawy obserwowane przez niektóre osoby na diecie ketogenicznej, ale także przyspieszy osiągnięcie stanu ketozy, a więc wpłynie na szybkość redukcji masy ciała. Co i jak suplementować, by uzyskać pożądane efekty? Kiedy i w jakich dawkach stosować dane suplementy, by było to bezpieczne? Wyjaśniamy.
Dlaczego suplementacja jest potrzebna?
Zbilansowany jadłospis powinien dostarczyć nam wszystkich składników odżywczych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jednakże dieta ketogeniczna, np. ta o obniżonej zawartości węglowodanów wiąże się z brakiem cennych mikroelementów i witamin. Dieta ketonowa eliminuje spożycie większości źródeł węglowodanów, w tym wielu warzyw, owoców i produktów zbożowych. Nowy sposób odżywiania może prowadzić do niedoboru magnezu, cynku, wapnia, fosforu czy witaminy B.
Dodatkowo na diecie ketogenicznej nie dostarczamy organizmowi wystarczającej ilości cukru, a w ciągu pierwszych dni tracimy zapasy wody. Nerki wydalają magnez, potas i sód i ciężko jest utrzymać gospodarkę elektrolitową na prawidłowym poziomie. Niedobór elektrolitów powoduje, zwłaszcza na początku, szereg nieprzyjemnych objawów, takich jak bóle głowy, uczucie zmęczenia, nudności, bóle i skurcze mięśni. Odpowiedni poziom nawodnienia jest niezwykle ważny przy stosowaniu wszystkich diet, które opierają się na wykluczeniu lub eliminacji któregoś składnika lub znaczącego obcięcia spożywanych kalorii.
Jak działają suplementy keto?
Głównym zadaniem suplementacji jest poprawa funkcjonowania organizmu. Podczas diety ketogenicznej mają one także ułatwić przejście do stanu ketozy oraz zniwelować efekty uboczne, takie jak objawy keto grypy i uczucie zmęczenia.
Stosowanie dobrej jakości suplementów pomaga utrzymać mięśnie w dobrej kondycji, eliminuje stany zapalne, zmęczenie, ból i zawroty głowy.
Keto suplementy diety proponowane przez BeKeto to gwarancja dostarczenia wszystkich niezbędnych makroelementów, których potrzebuje organizm do prawidłowego funkcjonowania. Dzięki wysokiej jakości składników mamy pewność, że suplementy spełnią swoją funkcję niezależnie od tego, czy dopiero zaczynamy naszą przygodę z dietą ketogeniczną, czy jesteśmy na jej zaawansowanym etapie.
Suplementacja w diecie keto – co i jak zażywać
Już od samego początku diety keto w naszym organizmie zachodzą zmiany, które wymagają stosowania suplementów. Radykalna redukcja węglowodanów może spowodować spadek energii i gorsze samopoczucie. Keto adaptacja przebiega znacznie sprawniej u osób stosujących regularna suplementację. Co przede wszystkim należy suplementować?
Olej MCT – zdrowe kwasy tłuszczowe
Olej MCT to tłuszcz zaliczany do średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych, ale w przeciwieństwie do długołańcuchowych kwasów nasyconych, nie podnosi poziomu cholesterolu oraz nie zwiększa ryzyka wystąpienia chorób serca. Przeciwnie, olej MCT jest łatwo przekształcany w ciała ketonowe, jego spożycie pozwala szybciej wejść w stan ketozy, a tym samym wspiera on redukcję masy ciała. Tłuszcze MCT omijają standardowy proces trawienia, trafiają bezpośrednio do wątroby i przynoszą efekty już po kilku minutach od spożycia. Olej MCT warto stosować przed treningiem, by zwiększyć wydajność, a także po treningu – by wspomóc regenerację mięśni.

Enzymy trawienne – wsparcie na początku diety
Dolegliwości żołądkowe, takie jak biegunki czy zaparcia, to pojawiające się czasem na diecie ketogenicznej skutki uboczne. Rozwiązaniem może okazać się stosowanie enzymów trawiennych, które pomagają w prawidłowym trawieniu tłuszczów, a tym samym w pozbyciu się problemów związanych z układem trawiennym. Enzymy trawienne mogą być także pomocne w momencie przejścia na dietę keto z diety, która nie zawierała dużo tłuszczu.
Ketony egzogenne – zwiększenie ilości ciał ketonowych
Keto adaptacja bywa procesem trudnym i nieprzyjemnym dla naszego organizmu. Ketony egzogenne wpływają na zwiększenie się ilości ciał ketonowych, a tym samym pozwalają szybciej znaleźć się w stanie ketozy. Są idealnym produktem na początku drogi z dietą ketogeniczną. Ponadto wspierają funkcjonowanie mózgu, wpływają na pamięć i koncentrację. Jest to również doskonały produkt, który wprowadzi organizm na właściwą drogę po zjedzeniu “cheat mealu”.
Kwasy omega-3 – wsparcie pracy mózgu
Kwasy tłuszczowe Omega-3 wykazują właściwości przeciwzapalne, wpływają na prawidłową pracę układu nerwowego, a także hamują rozwój Alzheimera i cukrzycy typu II. Są niezastąpione w procesie budowy kości, ponieważ ułatwiają wchłanianie wapnia. Do najlepszych naturalnych źródeł kwasów omega 3 należą tłuste ryby, takie jak łosoś czy makrela, owoce morza oraz orzechy.
Witaminy i minerały – niezbędne w diecie
Witamina D jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania układu kostnego. Ponadto zapobiega cukrzycy i problemom układu oddechowego, a także wspiera proces wchłaniania innych składników, np. wapnia. Produkty bogate w witaminę D to przede wszystkim ryby, grzyby i jajka.
Witaminy z grupy B, takie jak B1, B3 czy B12, są szczególnie ważne w procesie keto adaptacji. Pomagają organizmowi przejść w stan ketozy, obniżają poziom cholesterolu, mają pozytywny wpływ na gospodarkę hormonalną i układ pokarmowy. Bogatym źródłem tych witamin są zabronione w diecie keto rośliny strączkowe, więc konieczne jest stosowanie odpowiednich suplementów.
Witamina C nie tylko jest naturalnym spalaczem tłuszczu, ale także pomaga pozbyć się uczucia zmęczenia, korzystnie wpływa na układ kostny i krwionośny. Znajdziemy ją w owocach cytrusowych, jarmużu, a także w czarnej porzeczce. Niektórych z tych produktów nie można spożywać w diecie ketogenicznej z uwagi na wysoką zawartość węglowodanów i konieczne jest stosowanie suplementów.
Suplementacja keto a low-carb – różnice
Zarówno dieta low-carb jak i dieta ketogeniczna opierają się na posiłkach o niskiej zawartości węglowodanów. Różnica między dietami polega przede wszystkim na restrykcyjności. W przypadku diety low-carb można przyjmować więcej węglowodanów, a odstępstwa od diety nie skutkują przerwaniem stanu ketozy. Z tego też powodu ilość przyjmowanych suplementów może być mniejsza niż w przypadku znaczniej bardziej restrykcyjnej diety ketogenicznej.
Suplementacja na początku diety ketogenicznej i później
Na początkowym etapie diety ketonowej możemy odczuwać negatywne skutki uboczne związane z odstawieniem węglowodanów i przejściem na pobór energii z tłuszczu. Przez pierwsze dni następuje utrata wody, nerki wydalają elektrolity, by utrzymać organizm w równowadze. Może to skutkować bólem głowy i skurczem mięśni.
Keto Elektrolity Ketolytes od BeKeto minimalizują objawy keto grypy poprzez uzupełnienie niezbędnych minerałów, takich jak magnez, potas, cynk i wapń. Będą idealnym rozwiązaniem dla osób rozpoczynających swoją przygodę z dietą low-carb.
Warto także pamiętać o sposobie dawkowania oleju MCT. Jego nadmierna ilość może spowodować zwiększenie stężenia cholesterolu we krwi, co bezpośrednio wpływa na podwyższenie ryzyka zachorowania na choroby układu krążenia. Przyjmuje się, że dla osób aktywnych fizycznie (w umiarkowany sposób) dzienna dawka nie powinna przekraczać 50 ml. Dobrze jest zacząć od niewielkiej ilości i zwiększać ją w miarę kontynuowania diety aż do uzyskania dawki optymalnej. Na początku przygody z MCT można stosować jego sproszkowane wersje, są bardzo łagodne dla żołądka i nie powodują dyskomfortu trawiennego.

Kto powinien a kto może stosować keto suplementy?
Suplementy diety proponowane przez BeKeto są korzystnym rozwiązaniem nie tylko dla osób będących na diecie ketogenicznej, ale także dla wszystkich, którzy chcą zrzucić zbędne kilogramy, nie rezygnując przy tym z węglowodanów. Zawarte w suplementach składniki pozwalają utrzymać odpowiedni poziom cukru we krwi, a także poprawiają metabolizm oraz zapobiegają odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Suplementy, takie jak BeKeto Keto Burn, wspierają budowanie masy mięśniowej i poprawiają wydajność organizmu oraz świetnie sprawdzą się podczas regularnej aktywności fizycznej i treningów sportowych.
Keto suplementy – pozytywny wpływ na cały organizm
Regularna suplementacja przynosi szereg cennych korzyści. Oto niektóre z nich:
- dodaje energii;
- pozytywnie wpływa na układ odpornościowy;
- wzmacnia serce i układ krwionośny;
- wspomaga kondycję włosów, skóry i paznokci;
- opóźnia proces starzenia;
- wspomaga pracę mózgu i układu nerwowego.
Stosowanie suplementów ma pozytywny wpływ na organizm – oczywiście nie tylko podczas diety ketogenicznej. Dzisiejsze pokarmy są coraz uboższe w składniki odżywcze, których potrzebujemy do prawidłowego funkcjonowania. Stosowanie sztucznych nawozów i zanieczyszczenie środowiska przekłada się na gorszą jakość mięs, warzyw czy owoców. Niezależnie od tego, czy stosujemy dietę, czy po prostu chcemy zmienić swoje nawyki żywieniowe, suplementy powinny być ważnym elementem naszego życia.