Keto wege – jak wygląda ketogeniczna dieta wegetariańska?

Wegetarianizm i weganizm – dwie odmiany diety bezmięsnej, które już same w sobie wydają się dość restrykcyjne – czy da się je połączyć z dietą eliminacyjną, jaką jest niskowęglowodanowa dieta ketogeniczna? Choć teoretycznie dieta ketogeniczna wydaje się być trudna do wyobrażenia bez mięsa, to w praktyce taki sposób żywienia jest jak najbardziej możliwy. Jak odpowiednio zbilansować keto dietę wegetariańską? Jakie produkty spożywać, a jakich lepiej unikać? Czy istnieje coś takiego, jak ketoza wegetariańska, a jeśli tak – to na czym polega? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące wegetariańskiej diety ketogenicznej.
Dieta ketogeniczna a wegetarianizm
Tradycyjna dieta ketogeniczna opiera się na spożywaniu dużej ilości zdrowych tłuszczów, umiarkowanej ilości białka, niewielkiej ilości węglowodanów. Wprawdzie do głównych źródeł zdrowych tłuszczów należą mięso i inne produkty pochodzenia zwierzęcego, ale są sposoby, by zastąpić je produktami roślinnymi. Dzięki temu możliwa jest wegetariańska dieta ketogenna. Istnieją następujące odmiany keto diet wegetariańskich:
- klasyczna dieta ketogeniczna wegetariańska – rezygnacja z ryb, mięsa, owoców morza i niektórych produktów odzwierzęcych jak np. żelatyna. Spożywanie jajek i produktów mlecznych jest dozwolone;
- dieta semiwegetariańska – bezmięsna; spożywanie jedynie ryb i owoców morza;
- keto laktowegetarianizm – spożycie jedynie mleka i jego przetworów;
- wegańska dieta ketogeniczna – całkowita rezygnacja ze spożywania produktów pochodzenia zwierzęcego.
Podczas stosowania odmiany diety ketogenicznej o charakterze wege pojawia się ketoza wegetariańska, która działa tak samo jak zwykła ketoza. W związku z tym, że cały czas zmniejsza się ilość spożywanych węglowodanów, a tym samym brakuje produktów bogatych w cukry, organizm przestawia się na czerpanie energii z tłuszczów zamiast z glukozy.

Czy wegetarianie mogą być na diecie keto? Czy to zadziała?
Na ketogenicznej diecie bezmięsnej można osiągnąć dokładnie takie same efekty, jak w przypadku spożywania mięsa. Większość przepisów na diecie ketogenicznej zawiera produkty pochodzenia zwierzęcego bogate w zdrowe tłuszcze i stworzenie czegoś takiego, jak jadłospis wegetariański może stwarzać pewne trudności. Są one jednak pozorne.
Wśród naszych przepisów znajdziesz szybkie, smaczne, a przede wszystkim zdrowe dania wegetariańskie o niskim indeksie glikemicznym, które będą idealnym wyborem dla wszystkich, którzy chcą odstawić produkty odzwierzęce. Wypróbuj koniecznie takie dania, jak puree z kalafiora, cukinię zapiekaną z parmezanem czy bowl z serem, awokado i salsą.
Co jeść na diecie keto wege?
Osoby stosujące dietę wege keto powinny unikać produktów wysokoprzetworzonych, bogatych w węglowodany i białko. Zamiast tego zdecydowanie lepiej, gdy postawią na różnorodne, pełnowartościowe pokarmy, które dostarczą wystarczającą ilość minerałów i witamin. Pamiętaj, że podczas diety ketogenicznej około 60-80% dziennej porcji kalorii powinno pochodzić z różnych źródeł zdrowego tłuszczu. Dieta wegetariańska wprawdzie eliminuje mięso, które jest ich głównym źródłem, ale istnieje wiele zdrowych, całkowicie roślinnych zamienników.
Jakie grupy produktów powinny znajdować się w wegetariańskiej diecie ketogenicznej?
Jeśli chcesz mieć pewność, że stosowana przez Ciebie wegetariańska dieta ketogeniczna nie powoduje niedoborów, koniecznie komponuj posiłki w taki sposób, by zawierały produkty z poniższych grup:
- oleje roślinne – oliwa z oliwek, olej z awokado, olej MCT, olej kokosowy;
- ciemnozielone warzywa liściaste i warzywa bez skrobi — szpinak, cukinia, kalafior, jarmuż;
- orzechy i nasiona – orzechy włoskie, orzechy makadamia, orzechy pekan, nasiona chia, pestki dyni, pistacje;
- pełnotłuste produkty mleczne – jogurt, mleko i sery;
- owoce niskowęglowodanowe – truskawki, maliny, jagody, borówki.

Co zamiast mięsa na keto?
Jak zacząć keto dietę wegetariańską? Czym zastąpić mięso? Przede wszystkim należy sięgać po pełnowartościowe składniki bogate w witaminy D i B12, wapń, cynk, żelazo oraz białko. Należą do nich tofu, tempeh czy seitan. Potrafią one nie tylko zastąpić ryby czy mięso, ale są również bogatym źródłem białka i błonnika pokarmowego. Odpowiednia ilość składników odżywczych jest kluczowa do zapewnienia dobrego stanu zdrowia na wszystkich dietach eliminacyjnych, w tym diecie ketogenicznej.
Pozytywne efekty diety keto w wersji wege
Badanie przeprowadzone wśród osób będących na keto diecie wegetariańskiej wykazało, że taka forma żywienia obniża występowanie chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca czy choroby nowotworowe. Dzięki niskiej zawartości węglowodanów w diecie utrzymywany jest również prawidłowy poziom cukru we krwi, co zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca.
Zatem, jeśli poza redukcją zbędnych kilogramów i uzyskaniu wymarzonej sylwetki, zależy Ci na ogólnych korzyściach zdrowotnych, a przy tym chcesz ograniczyć spożywanie mięsa i produktów odzwierzęcych, to zdecydowanie keto wegetarianizm będzie dla Ciebie strzałem w dziesiątkę.